WordPress Kurulumu – cPanel WordPress Kurulumu
Web Yazılım

WordPress Kurulumu – cPanel WordPress Kurulumu

WordPress kurulumu, cPanel WordPress Kurulumu ve ayarları nasıl yapılır ? Özelliklede yeni başlayanlar için adım adım wordpress site kurulumu ve cPanel WordPress kurulumu nasıl yapılır ? Sizlere gerek görsel olarak gerekse metinsel olarak anlatacağım.

Öncelikle yeni başlayanlar için cPanel WordPress kurulumunu anlatmak istiyorum. Çünki bu en kolay WordPress yükleme yöntemidir. Hazırsanız başlayalım;

1- cPanel WordPress Kurulumu

İlk önce alan adıyla birlikte bir hosting (sunucu) satın alıyoruz veya ücretsiz olarakta edinebilirsiniz. Daha sonra aldığımız Hosting’in cPanel sayfasına kullanıcı adı ve şifremizle giriş yapıyoruz. cPanel dil ayarları kısmını Türkçe olarak ayarlarsanız bu sizin için daha kolay olur. Ardından cPanel Softaculous veya WorPress logosunun bulunduğu bölüme tıklıyoruz.

cPanel WordPress Kurulumu, wordpress ftp, wordpress indir, wordpress kurulumu, wordpress site kurma, wordpress site kurulumu, wordpress.org, wp kurulumu

Daha sonra WordPress Kur veya bu uygulamayı kur şeklinde yazabilir hiç farketmez tıklıyoruz. Çünki bu cPaneller arasında çeşitli farklılıklar gösterebilir. cPanel wordPress kurulumu resimli olarak sizlere anlatıyoruz.

cPanel softaculous WordPress Kurulumu

wordpress kurulumu,WordPress indir

Resimde gördüğümüz WordPress logolu Scriptin üzerine gelerek “ınstall” yani “kur” deyin ve açılan sayfadaki gerekli bilgileri doldurun. Aşağıdaki resimler tek bir sayfaya aittir. Bölüm bölüm inceleyeceğiz.

cPanel WordPress Kurulumu, wordpress indir, wordpress kurulumu, wordpress site kurma, wordpress.org

Resimde gördüğümüz boş alanları dolduruyoruz. Evvela bir protokol türü seçiyoruz. Domain başında https:// güvenli internet protokolü mü yoksa http:// protokolü mü olacak karar veriyoruz. Kayıtlı olan alan adını seçiyoruz. Eğer ki yükleme yaptığınız bu sunucu üzerinden bir alan adı kaydı oluşturmadıysanız veya alan adının kayıtlı bulunduğu diğer sunucu üzerinden bu sunucuya DNS yönlendirmesi yapmadıysanız domain seçin kısmında alan adınız görünmeyecektir. Dolayısıyla cPanel WordPress kurulumu işleminiz gerçekleşmeyecektir. Yükleme dizini yazan kısımdaki wp kısmını silip boş bırakın. Hemen altındaki kısma site ismi ve açıklamasını giriyoruz. Enable Multisite (WPMU) yazan kısmı es geçin ve fareyi aşağıya kaydırın.

wordpress ftp, wordpress site kurma, wordpress site kurulumu

Admin Username kısmına kullanmak istediğimiz kullanıcı adını giriyoruz. Ardından güçlü bir şifre belirliyoruz. Site e-posta adresimizi belirliyoruz. Site dilini de seçftikten sonra Select Plugins kısmını es geçerek, Advanced Options üzerine tıklıyoruz ve Veritabanı isimlerini seçiyoruz. Automated backups yazan yerde hangi peryodlarla otomatik yedekleme istiyorsak günlük haftalık aylık vs. seçiyoruz. Backup Rotation 4 seçili kalsın.

 wordpress.org, wp kurulumu,cPanel wordPress kurulumu resimli,wordpress kurulumu,WordPress indirn,wordpress kurulumu,WordPress indirn,CPANEL WORDPRESS KURULUMU, WORDPRESS FTP WORDPRESS İNDİR, WORDPRESS SİTE KURMA, WORDPRESS SİTE KURULUMU, WORDPRESS.ORG

Artık son aşamaya geçiyoruz. Select Theme bölümünden alan adınıza uygun olan bir tema seçip kullanmakta olguğumuz e-posta adresini giriyoruz ve yükle diyoruz. Saniyeler içerisinde cPanel WordPress kurulumu gerçekleşmiş olacaktır. Bütün yükleme ve giriş bilgileriniz e-posta adresinize gelecektir. Kurulum sonrası soft sayfası veyahutta tarayıcı URL çubuğu üzerinden domain ismini yazarak giriş yaptığımızda sorunsuz bir şekilde sitemize giriyor olacağız.

2) WordPress Site Kurulumu Manuel Olarak

Peki WordPress kurulumunu wordpress.org adresinden manuel olarak nasıl gerçekleştiririz? İşte burada Filezilla diye işlevsel bir program devreye giriyor. Bu program sunucu ile bilgisayar arasında bir vasıtadır ve FTP istemcisi yardımıyla sunucuya bağlanır. Bu program yardımıyla wordpress.org den indirdiğimiz wordpress dosyasını sunucuya yüklüyoruz. Şimdi hep birlikte yapalım. Evvela https://wordpress.org/ adresine girelim. Karşımıza wordpress son sürüm indirme bağlantısı çıkacak yüklemek için WordPress 4.7.2 indir bağlantısına tıklıyoruz.

wordpress site kurma,wordpress kurulumu,WordPress indirn,wordpress kurulumu,WordPress indirn,CPANEL WORDPRESS KURULUMU, WORDPRESS FTP WORDPRESS İNDİR, WORDPRESS SİTE KURMA, WORDPRESS SİTE KURULUMU, WORDPRESS.ORG

Sonrasında WordPress kurulum dosyasıFileZilla programı yardımıyla sunucuya bağlayarak public_html klasörü içine yükleyeceğiz. FileZilla indirmek için tıklayın. FTP’ye nasıl bağlanılır bilmiyorsanız FTP ile bağlanma ya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Dosyaları public_html klasörü içerisine attıktan sonra cPanel girişi yaparak veritabanı oluşturun.

Cpanele nasıl girişi nasıl yapılır buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Veritabanını oluşturmak için ise buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Veri tabanını oluşturduktan sonra kuruluma başlayabiliriz.

Bilgisayarımıza indirmiş olduğumuz WorldPress  dosyalarını, Filezilla programı aracılığıyla sitemizin ana dizinine atıyoruz.

İlk önce Filezilla programını başlatıyoruz. Ardından dosya sekmesine tıklıyoruz, site yöneticisi diyoruz ve site ekle diyoruz, yeni site ekle kısmına sitemizin adını yazıp, sağ taraftaki sunucu alanına Host firmamız tarafından bize verilen sitemizin FTP adresini yazıyoruz. İletişim kurallarına dokunmuyoruz. Giriş kuralını normal olarak seçip, FTP kullanıcı şifremizi yazıyoruz. Ardından bağlan diyerek sunucumuza bağlanıyoruz.

Daha sonrasında WordPress dosyamızı açıyoruz admin, content ve diğer klasörler dahil olmak üzere tümünü seçip, ana dizine yani “public html” klasörü içerisine sürüklüyoruz.

Sıra geldi Veritabanı oluşturmaya, bunun için sitemizin cPaneline giriş yapıyoruz. Veritabanları kısmına geliyoruz ve  Mysql Veritabanları sekmesine tıklayıp, bir sonraki sayfaya geçiyoruz. Burada ilk önce bir veritabanı ismi hemen ardından da yeni bir kullanıcı veri tabanı oluşturuyoruz. Bu işlemden sonra sayfanın en alt kısmındaki Veritabanında kullanıcı ekle kısmına geliyoruz ve kullanıcı veri tabanı isimlerini seçip ilerliyoruz. Açılan sayfada İlişkilendirme işlemlerini yapıyoruz. Burada kullanıcıya verilecek olan tüm izinleri seçip sonrasında kaydediyoruz.

Tarayıcı çubuğuna sitemizin URL adresini yazıp giriş yapıyoruz. Görüleceği üzere siteniz açılmıyor bir wp-config.php dosyası bulunamadı diyor. Buradan bir ayar dosyası oluştur sekmesine tıklıyoruz, açılan sayfada;

  • Veritabanı ismi
  • Veritabanı kullanıcı adı
  • Veritabanı parolası
  • Veritabanı sunucusu
  • Tablo ön eki ( Eğer tek veri tabanında birden fazla WordPress çalıştıracaksanız )

Başlayalım sekmesi üzerine tıklayarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz. Burada veritabanı ismi, kullanıcı adı parolası ve sunucu Lokasyonunu (lokalhost) giriyoruz. WordPress kurulumu için en son aşamaya geçiyoruz. Admin paneline girmek için site başlığı kullanıcı parolanızı ve e-posta adresini girerek “WordPress kur” diyoruz. Başarılı bir şekilde WordPress kurulumu gerçekleştirmiş olduk. Artık giriş diyerek az evvel yazmış olduğunuz kullanıcı adı ve parolayı girerek WordPress admin panele giriyoruz.

wp-admin,cPanel softaculous WordPress Kurulumu

Adım adım wordpress kurulumu aşamalarını tamamladıktan sonra WordPress kurulum rehberimiz ile wordPress ayarları nasıl yapılır ? Bunu inceliyeceğiz.

WordPress ayarları için ilk önce tarayıcı çubuğumuza domain/wp-admin örneğin; http://www.seoyeni.com/wp-admin yazarak enter diyoruz. Karşınıza yukarıdaki gibi bir giriş login sayfası gelecek. Buraya, yaptığımız cPanel Softaculous WordPress kurulumu veya FTP ile manuel olarak gerçekleştirdiğimiz kurulum ile elde ettiğimiz kullanıcı adı ve şifrenizi yazıp giriş yapın. Hatta bunları bir kenara not edin. Umarın faydalı bir yazı olmuştur.

Yorum Yap