Blog

Web Sitesi Nasıl Kurulur ve SEO’su Nasıl Ayarlanır?

Web sitesi nasıl kurulur veya açılır? Bunun için neler gerekir ve nasıl bir hazırlık yapılır? Site kurma aşamaları nelerdir? ayrıca site içi ve site dışı SEO ayarları nasıl yapılır? Hep birlikte adım adım inceleyelim.

Tabi öncelikle şunu hatırlatmakta fayda var bir site yapmak ve yönetmek için hem bu işi sevmek hem de sabırlı olmak lazımdır. Projeniz nedir en sevdiğiniz konu ve ilgi duyduğunuz alanlar nelerdir ve bu konularda bilgi birikiminiz mevcut mudur? Bu saydıklarımızdan birine sahipseniz haydi öyleyse buyurun.

Web sitesi nasıl kurulur ve yeni site için SEO nasıl yapılır?

Aslına bakılırsa bir web sitesi yapmak hem çok zordur hem de çok kolay neden mi? Çünkü bu işi gerçekten severek isteyerek yapıyorsanız çok kolaydır yoksa diğer türlü çok zordur hem bu iş öyle aceleye gelecek bir iş hiç değildir. Sabırla ve zamanla olacak bir iştir.

Web Sitesi Nasıl Kurulur, SEO nasıl yapılır

Diyelim ki bir web sitesi yapmaya karar verdik. Peki, hangi proje veya konu üzerinde olacak evvela ona karar veriyoruz. Daha sonra sıfırdan bir web sitesi nasıl kurulur? İnternette kısaca bunun bir araştırmasını yaptıktan sonra başlıyoruz. İlk önce bize Lazım olan nedir ? Maddeler halinde bildirelim.

1- Uygun bir Domain yani (Alan Adı)

2- Uygun bir Web Hosting yani (Sunucu Şirketi)

3- Mobil Uyumlu Responsive Tasarım Tema

Web sitesi kurmak için en iyi Domain (Alan Adı) seçimi nasıl yapılır?

En uygun doğru alan adı seçimi ile site nasıl kurulur iyi bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Domain seçimi ne çok uzun nede çok kısa olmalı 15 karakteri geçmemesi önerilir ve alan adının anahtar kelime içermesi daha uygun olur, yani sitenizin konusu ne ile ilgiliyse onunla alakalı olan ve aranma hacmi çok, rekabeti düşük olan bir alan adı olması, seo açısından önem arz etmektedir.

Bu size link uyumlarınızdan tutunda, H1 H2 etiketlerine kadar pek çok konuda faydalı olacaktır. Seocu’ların ekseriyeti bu konuda hem fikirdir, bununla beraber şart da değildir. Kullanılan alan adı anahtar kelime olmayıp ta nice hit olmuş siteler vardır.

Alan adınızın başında www.siteadı.com veya siteadı.com şeklinde www. li veya www.siz olması tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Bizim tavsiyemiz www. olarak seçmenizdir. Seo açısından ne gibi getirileri ve götürüleri var bu konuda çok farklı görüşler mevcut ancak çok ta büyük bir fark olmadığı kanaatindeyim.

Güvenli SSL Sertifikası, verilerinizi şifreleyerek üçüncü taraf kişilere karşı sitenizi korur. https:// yapısında ki URL ile başlayan siteleri Google güvenli bir kriter olarak algıladığından, arama sonuçlarında öncelik tanımaktadır https:// olarak alamıyorsanız http:// olarak ta kullanmanız da bir beis yoktur. Zira birçok web sayfası hala bu URL yapısındadır.

Alan Adı seçimi nedir alan adı nasıl seçilir?

Alan adı seçimi için domain isimleri fikirleri ile ilgili aramalar yaparak en uygun olanları bir Excel dosyasında toplayıp, çeşitli araçlarla URL sorgularını gerçekleştirilerek elemeler yapılabilirsiniz. Domain seçimi konusunda titiz davranmanızı ve sabırlı olmanızı tavsiye ederim inanın bir yıldan fazla süredir domain araştırması yapanlar bile var.

alan adı seçimi

İş bununla da bitmiyor, almak istediğimiz alan adının geçmişini isim tescil gibi bir domain sorgulama sayfasına giderek seçtiğimiz domainin bir WHO is kaydı olup olmadığına yani birinin üzerine kayıtlı mı değil mi ve daha öncesinde kullanılmış mı düşmüş mü hangi sunucu adresinde kayıtlı? Anlamak için Alan geçmişi denetleyici den sorguluyoruz. Eğer geçmişinde hiç kullanılmadıysa herhangi bir sonuç çıkmıyor. Çok defa düşmüş ve el değiştirmişse seo açısından tavsiye etmiyoruz. Şimdi de domainin daha öncesinde index alıp almadığını denetlemek için tarayıcının üst arama çubuğuna site:siteadı.com yazarak aratıyoruz.

site kurma

Çıkan sonuçlar yukarıdaki gibiyse henüz yeni olduğu için domain de bir sorun olmadığı anlaşılır. Eğer ki daha öncesinde index almışsa aşağıdaki gibi bir sonuçla karşılaşırsınız. Sıra geldi info suna bakmaya araç çubuğuna info:siteadı.com yazarak “enter” diyoruz.

info su durmuş

Eğer çıkan sonuç yukarıdaki gibiyse yeni site olduğu için bir problem olmadığı anlaşılır. İndex almışsa aşağıdaki gibi görünür. Fakat index aldıktan sonrada yukarıdaki gibi görünüyorsa o zaman bir ceza söz konusu demektir.

Hosting nedir ne işe yarar ve hangi Hosting Firmaları iyidir?

Hosting (Barındırma), hizmeti herhangi bir web sitesi aracılığıyla yayınlanmak üzere hazırlanan sayfaların, resimlerin ve içeriklerin veri olarak saklandığı veya barındırıldığı alanlara Hosting denir. Bir web sitesindeki dokümanların kullanıcı erişimine sunulmasını sağlayan bilgisayarlara web sunucusu (Web Server veya Web Hosting) denir. Web sitesi için Sunucu’ların 7/24 açık ve 100% Uptime Garantiye sahip ve her an erişilebilir olması büyük önem arz etmektedir.

Web Hosting işini yapan yüzlerce firma ve her firmanın çeşitli ölçülerdeki hosting paketleri vardır.

Fiyatı ve Açılış hızını baz alan temel hosting kriterleri:

  • Sunucu Depolama Alanı
  • MySQL, MSSQL, Access gibi veri tabanı database desteği
  • Bant Genişliği
  • İşletim Sistemi seçimi (Windows, Linux) gibi.
  • Admin Paneli (Plesk, cPanel, Entrenix, …)
  • Güvenlik Sertifikası SSL
  • Server Side Scripts (ASP.NET, ASP, PHP)

Sıfırdan web sitesi nasıl kurulur başlıklı yazımıza kaldığımız yerden devam ediceğiz.

Yorum Yap