Web Yazılım

Yandex Webmaster Tools Site Ekleme Sorunu

Yazar admin

Geçen siteyi taratırken Yandex indexlerinin olmadığını gördüm. Aslında Yandex Webmaster Tools site kaydının olmadığını biliyorum, fakat buna umursamazlık mı dersiniz, yoksa hani şu “sonra yaparım ya” hesabı vardır ya işte ona mı yorarsınız bilmem! Neyse sitemi Yandex botlarının indexlemesi için Yandex Webmaster Tool’ a kayıt etmeye karar verdim. Bu arada aşağıda yer alan sayfadan sitenizi Google, Yandex ve benzeri Webmaster araçlarına uygun fiyatlara kayıt ettirebilirsiniz.

Sitenize gelen kullanıcıların sayısını arttırmak ve sitenizi daha çok kişiye ulaştırmak için ihtiyaç duyabileceğiniz en kaliteli toplu arama motoru kayıt hizmeti olan SadeceOn web sayfası üzerinden en uygun fiyatlar, kaliteli hizmet garantisi ve güvenli ödeme sistemi ile Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi bütün arama motorlarına sitenizi toplu olarak kaydettirebilirsiniz.

Yandex Webmaster Tools’ a Site Nasıl Eklenir?

Çoğumuz arama motorlarına sitemizi otomatik olarak kaydettiğimiz için olsa gerek, Yandex’ e ve diğer bazı arama motorlarına kaydın otomatik olacağını zannederiz, oysaki bu işlem hem risklidir hem de her seferinde başarı sağlayamayız. Eğer yanlışsam düzeltin, bildiğimiz kadarıyla arama motorlarına kayıt işlemi 14-15 günde bir olmalıdır. Buna ayda iki defada diyebiliriz. Aşırı gidildiği takdirde ve hele ki yeni bir site ise çeşitli cezalara maruz kalma durumu söz konusu olabilir.

Yandex Webmaster,site ekleme,Yandex Webmaster Tool,Yandex Webmaster Tools

Gelelim esas konuya, Yandex Webmaster Tools “Araçları” sayfasına gitmek için Google’ da “Yandex Webmaster” diye aratarak yazın. Bir saniye bekleyin, kolaylık olması açısından size tam adresi vereyim. https://webmaster.yandex.com.tr/ girip, gerekli kayıt işlemlerini yaptıktan sonra site ekle kısmına tıklıyoruz. Açılan sayfadaki uyarıları okuduktan sonra çubuğa eklemek istediğiniz site URL’ sini yazıp ekle diyoruz. İşte tamda bu noktada “Sunucu 403 hatalı HTTP kodunu döndürüyor (200 kodu beklendi).” diye bir hata alıyoruz. “403 Forbiden Yasaklandı” yani yasaklanan HTTP kodunu döndürüyor gibi bir mana çıkıyor. Sizde böyle bir hata kodu alıyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

403 Forbidden Yasaklandı

Durumu Yandex Webmaster yetkililerine yazarak, aldığım hata kodu ile alakalı olarak sitemi Yandex Webmaster Tools’ a kayıt yapamadım diye yazdım.

Cevap çok geçmeden geldi “Ancak bu aşamada durumu hosting sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekmektedir. Siteniz botumuza 200 HTTP kodu vermediği sürece ne yazık ki indekslenemez.” diye yazdılar.

Ve netice olarak hosting sağlayıcıma da mail attım. Bu konuda bize şunları yazdılar;

Sitenizin Yandex’ in botu tarafından indekslenememesi ile ilgili olarak, robots.txt dosyanızda özellikle Yandex‘ in indekslemesini engelleyici bir girdi göremiyorum.

User-agent: *

Disallow: */cgi-bin/

Disallow: */wp-admin/

Disallow: */wp-includes/

Disallow: */wp-content/plugins/

Disallow: */wp-content/cache/

Disallow: */wp-content/themes/

Disallow: */category/*/*

Disallow: */trackback/

Disallow: */feed/

Disallow: */comments/

Disallow: /*?

Sorunun incelenip, teşhis edilmesi ve giderilebilmesi için bu destek biletinize gerekli notasyonu ekleyip ilgili departmanımıza aktarıyorum. Bu konuda kısa bir incelemenin ardından geri dönüş yaparak daha fazla bilgi vereceğiz. Sabır ve anlayışınız için çok teşekkür ederiz.” dediler.

Yandex Dizinine Site Ekleme Nasıl Yapılır İzle

Sitenin can damarı olan robots.txt dosyasını birde Yandex Webmaster Tools araçlarında sorgulatalım. Sayfaya girin ve sağ yan taraftaki sidebar bölümde bulunan Robots.txt denetimi sekmesine tıklayın. Host adına, sitenizin alan adını yazıp sorgulatın. “robots.txt yüklenemedi” gibi bir hata alıyorsanız sorun devam ediyor demektir. Yine Sitemap dosya denetimi sekmesine tıklayarak bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Konuyla alakalı olarak sitemi neden Yandex Webmaster’ a ekleyemediğim, Host sağlayıcım tarafından bildirildi. Sitemin .htaccess Dosyası içerisinde, Yandex botlarının girmesine engel olan kodların bulunduğunu hiç düşünmemiştim. Bu kodlar Yandex Webmaster Tools’ a sitemin eklenmesi konusunda engel teşkil ediyordu.

Bu kodların neden orada olduklarını doğrusu anlayamadım. Kendim mi yerleştirdim? Yoksa farklı bir şekilde mi geldi? Bilmiyorum. Sonuç olarak sitemi Yandex Webmaster Tools’ a ekleyebilmiştim. Fakat sorun tam olarak çözülmüş değildi. Şimdide site index almıyordu.

Birlikte çalıştığım bir yönetici arkadaşım vardı Yandex Webmaster Tools’ a site ekleme sorununu kendisine arz ettim. Kendisi bunun öyle kolay olmadığını sitenin indexlenmesinin çok uzun bir zaman alabileceğini söyledi. Bunun en fazla iki hafta kadar olabileceğini düşünmüştüm. Yanılmışım, neredeyse iki ay kadar oldu tık yok. Yine de Yandex Webmaster Tools araçlarına girip ara, ara kontrollerimi yaptım. Geçenlerde site haritası ekle kısmına site haritamı ekledim.

Birde ne göreyim sitem Yandex Webmaster Tools üzerinden artık indexlenmeye başladı. İşte bu kadar, umarım faydalı bir yazı olmuştur. Kalın sağlıcakla.

Kullanıcı Puanı (Oyla)
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırak

8 Yorumlar

 • blank Rıfat dedi ki:

  Cpanel üzerinde “Güvenlik” başılığı altında “Bot Engelleme Modülü” vardır. Orada yandex olanı açık hale getirirseniz düzelir.

  Bu neden var derseniz; Hosting firmaları serverlara aşırı sorgu yükü ve zararlı bağlantılar gelmesin diye çok popüler olmayan arama motorlarını orada kapalı hale getirir. Size tavsiyem Google, Bing ve Yandex kutucuklarını açsanız yeter, diğerleri önemsiz.

 • blank siber güvenlik dedi ki:

  That is a very good tip particularly to those new to the blogosphere.
  Short but very precise information… Thank you for sharing this one.
  A must read article!

 • blank admin dedi ki:

  vbulletin konusunda ne yazık ki bir kod bilmiyoruz. Bir kod olması da şart değil. Eğer dosyalarınızda Yandex botlarının girmesine engel bir durum yoksa, bir zaman sonra index alır.

 • blank Define dedi ki:

  vbulletin içinde eklememiz gereken kodları yazarsanız sevinirim.

 • blank admin dedi ki:

  Robots.txt dosyanızı açın ve şu kodları deneyin. Ayrıca .htaccess dosyanızda bot engelleyici kodların olup olmadığını bir kontrol edin.

  Robots.txt

  User-agent: Yandex
  Disallow: /tradisionales/
  Disallow: /wp-admin/

 • blank serdar çali dedi ki:

  bi türlü yapamadım 🙁

 • blank admin dedi ki:

  Sanırım ya Robots.txt dosyasından yada site içinde bir kod engelliyordur. Sitemin Yandex ‘e kayıt olmasını engelleyen bir kod idi. Ancak şimdide index almıyor. Yeni bilgiler edinince yazarım.

 • blank volkan dedi ki:

  merhaba bu hata bendede devam ediyor ve çözebilmiş değilim.