İnternet

Bauhaus Akımı nedir? Google’ dan Bauhaus’ un 100. Yılı için Doodle

bauhaus akımı
blank
Yazar admin

Bauhaus Akımı nedir? Neden Google tarafından 100. yılında Doodle yapıldı? Google’ da arama yapmak isteyen İnternet kullanıcıları Bauhaus Akımı Google Doodle’ ı ile karşılaştı. Peki, 12 Nisan 2019 tarihi için özel olarak hazırlanan Doodle’ a konu olan nedir bu Bauhaus Akımı? İşte, Bauhaus Akımı ile ilgili merak edilenler…

bauhaus akımı ne demek

BAUHAUS AKIMI NEDEN DODDLE OLDU?

Nedir? Bauhaus, 1919 yılında Almanya’nın Weimar kentinde kurulan ve dünyanın en seçkin mimarlarını ve sanatçılarını bir araya getiren bir okuldur. Bu yıl da okulun kuruluşunun 100. yılıdır. Bauhaus, zamanla bir okulun ötesine çıkmış ve yeni bir sanat akımına öncülük etmiştir. Mimari amaçlarla kurulan okul zamanla bir sanat ekolüne dönüşmüştür. Bauhaus Akımı’nın etkileri 21. Yüzyıla kadar uzanmış ve mimaride olduğu kadar endüstriyel tasarım ve şehir planlama gibi konularda etkisini göstermiştir. Bauhaus Okulu ile başlayan akım okulun kuruluşunun 100. yılı nedeniyle Google tarafından da Doodle yapıldı.

BAUHAUS AKIMI’NIN ÖZELLİKLERİ

Bauhaus Akımı’na göre mimarlık, ressamlık, heykeltıraşlık ve zanaatkârlık iç içe olmalıydı. Bu sanat akımının temelinde sanatsal ve uygulamalı öğretim yatıyordu. Bir önceki yüzyıla damga vuran Sanayi Devrimi’nin en önemli ürünlerinden olan makine, Bauhausçular tarafından önemli eleman olarak görülüyordu.

Bauhaus Akımı öncüleri; sanat ve zanaat konusunda yaşanan ikileme son verme amacında oldukları için endüstri ürünleri tasarımına da önem veriyorlardı. Her öğrenci kendi seçtiği çalışma atölyesine katılıp bitirdikten sonra, mecburi hazırlık kursunu tamamlamak zorundaydı. Böylelikle sanat, zanaat bilgisi, tasarım, endüstri, teknoloji ve uygulama bir araya getirilmişti.

Bauhaus’ta özgünlük yaklaşımı benimsenmişti. Her sanatçıdan stil taklidi veya tekrarı yerine kendi tarzlarını oluşturması bekleniyordu.

Sağlam temeller üzerinde kurulan ve ilkelerinden taviz vermeyerek varlığını devam ettiren Bauhaus Akımı, mimarinin yanında diğer sanat dallarını etkilemeye ve hatta yön vermeye devam ediyor.

Kaynak

Editör Notu
Kullanıcı Puanı (Oyla)
[Total: 1 Average: 5]

Yorum bırak