Editör Seçimi Mobil Teknoloji

Küllerinden Yeniden Doğan Efsane: Nokia

Yazar admin

Bir zamanların efsane telefonu markası olan Nokia geri dönüyor. Tekrar eski günlerine geri dönebilir mi bilemeyiz ama eskiden cep telefonu denildiğinde akla kaliteli ve yenilikçi telefon markası olarak Nokia gelirdi. Birçok modeli ile efsane olan ve milyonlarca satan Nokia, ne yazık ki diğer markalarla rekabet edemeyerek piyasadan silinmişti.

Nokia efsanesi

Birçok telefon markası Android işletim sistemini kullanırken, Nokia Symbian işletim sisteminden vazgeçmemişti. Israrla bu mobil işletim sistemini kullanmaya devam etti. Üzerinde fazla bir gelişme sağlayamadığı Symbian işletim sistemi, Nokia’nın, Android işletim sistemini kullanan diğer markalar karşısında zor duruma düşmesine yol açmıştı. 2007 yılında da ilk iPhone’nun piyasaya çıkmasıyla cep telefonu dünyası yeni bir yöne doğru evrilmeye başlamıştı. Apple’ın pazara girmesi, Samsung’un güçlü donanımlı yenilikçi teknolojik cihazları, iOS ve Android mobil işletim sistemlerinin piyasaya hâkim olmasıyla efsane için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı…

Nokia Efsanesi Geri mi Geliyor?

Finlandiya’nın önemli markası Nokia, Microsoft’a 2013 yılında 7.2 milyar Dolara satılmıştı. Microsoft, Nokia adıyla cep telefonu üretimine devam etti ama daha çok kendi markası Lumia üzerinde durdu ve bu markayı geliştirerek kendi işletim sistemi olan Windows ile pazarda yer edinmek istedi. Ama işler Microsoft’un umduğu gibi gitmedi ve Windows’lu Lumia’lar istenilen ilgiyi ve satışı yakalayamadı. Microsoft, Nokia X adıyla Android’li cihazlar üretse de istediği başarıyı bir türlü gerçekleştiremedi. Lumia marka cep telefonu üretimini sonlandıracağını bildiren Microsoft, Nokia’nın marka haklarını da 10 sene boyunca cep ve tabletlerde kullanılması için Finlandiyalı HMD Global firmasına 350 milyon Dolara sattı.

Artık yoluna HMD Global firmasının çatısı altında devam eden Nokia, yeni ve ucuz modeli olan Nokia 150 modelini duyurmuştu. Bu modeli Nokia’nın eski modelleri gibi bir tuş takımına ve sade bir kasa görünümüne sahipti. (Aşağıda Nokia 150 modelinin tanıtım videosunu izleyebilirsiniz)

ABD’de gerçekleştirilen Tüketici Elektroniği Fuarı CES‘te de en son modeli Nokia 6‘yı tanıttı. Tek parça kasa yapısı, 5.5 inç 2.5D full HD ekran çözünürlüğü,  4GB RAM, Snapdragon 430 işlemci, 16 MP arka, 8 MP ön kameraya sahip olan bu yeni model, 64 GB depolama alanına sahip olarak karşımıza çıktı. Şuan için sadece Çin pazarında satışa çıkan bu yeni modelin, diğer ülkelerde ne zaman satışa çıkacağı ise tam olarak bilinmiyor. (Nokia 6 modeline ait tanıtım videosu aşağıda yer almaktadır.)

https://youtu.be/kqi1dCFjPD0

Asıl bomba ise 27 Şubat 2017‘de yapılacak olan Mobil Dünya Kongresi‘nde (MWC 2017) patlayacağa benziyor. Gelen haberlere göre bu fuarda Nokia birden çok akıllı telefon modelini tanıtacak. 6-7 model tanıtması beklenen Nokia’nın,  giriş, orta ve üst segment cep telefonu modellerini görücüye çıkaracağı kesin gözüyle bakılıyor. En merak edilen konu ise Nokia’nın en üst modelinin Qualcomm’un yeni nesil Snapdragon 835 işlemcisiyle geleceği ve çok üstün bir donanıma sahip olacağı konuşulan haberler arasında yer alıyor.

Nokia tekrar eski günlerine döner mi bilinmez ama günümüzde hala popülaritesini ve marka gücünü koruduğunu söyleyebiliriz. Bir zamanların en sevilen markası küllerinden yeniden doğacak belki de, kim bilir…  

Kullanıcı Puanı (Oyla)
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırak