İnternet Web Tarayıcı

Sık Kullanılanlar veya Yer İmleri Klasörüne Sayfa Ekleme

Google chrome sayfalar arası geçiş
Yazar admin

Sık kullanılanlar veya yer imleri klasörü dediğimiz bu menülere nasıl sayfa eklenir ve en pratik bir şekilde nasıl kullanılır? Bilmek istiyorsanız buyurun.

Öncelikle sık kullanılanlar nedir? Yer imleri nedir? Ne işe yarar ve nasıl silinir? Evvela bunları bir öğrenelim. Çoğu kullanıcı tarafından bilinse de, bilmeyenlerde muhakkak vardır veya tam olarak bilinmiyor olabilir. Bu yüzden de uygun bir açıklama yapmak yerinde olur. Gelin bu harika menüleri hep birlikte tanıyalım ve nasıl faydalanmamız gerektiğini, ne işe yaradığını hoş bir gezintiyle açıklayalım.

Sık Kullanılanlar Klasörü Kullanarak Zamandan Kazanın

yer imleri,sık kullanılanlar klasörü,sık kullanılanları aktarma,yer işaretleri silme

Sık kullanlanlar;

Yer; Bir cismin, herhangi bir şeyin veya kimsenin bulunduğu kapladığı alan, mekân, mahal, aynı zamanda durum vaziyet ve konum manalarına gelmektedir.

İm; işaret, kontrol, tıklama, belirtme, bir alanın veya öğenin ilk ve son durumlarını gösteren simgelerdir.

Yer imleri, yer işaretleri (Bookmark); Kullanıcıların sevdiği, sıklıkla ziyaret ettiği veya ziyaret etme gereği duyduğu web sayfalarına en kestirme yoldan direk olarak basit bir şekilde ulaşmasını hedefleyen etkin işaretlerdir. Bunlara “Favoriler” de denilmektedir. Aynı zamanda dilediğimiz web adreslerine seri bir şekilde erişmeye imkân tanıyan, diğer bir manada ise düzenlenebilen web sayfası kısa yollarıdır.

Birçoğumuzun bu harika menüden haberi bile yoktur. Oysaki, herkesin ihtiyaç duyabileceği son derece kullanışlı menülerdir. Popüler tüm tarayıcılarda ve bunun dışında birçok araçda bulunan bir özelliktir. Google Chrome, Opera, Firefox gibi gelişmiş olanlarında özellikleri bakımından çeşitli farklılıklar gösterse de esasında kullanım amacı aynıdır. Şimdi sizlere bu özelliği neden kullanmanız gerektiğini ve nasıl kullanılacağını anlatacağım.

İlgimizi çeken yazı, makale, Film, resim gibi bir içeriği düzenli bir klasör içinde barındırmanın en güzel yolu yer imleri ekleme menüsüdür. Böylelikle beğendiğimiz içerikleri gizleyebilir, çeşitli kısımlara veya faklı klasör adlarına ayırarak organizasyonlar yürütebilir ve bu dosyalar içinde aramalar yapabiliriz. Sık kullanılanlar klasörünün gerçek amacı kullanıcıya düzenleme hususunda kolaylık sağlamak ve girmek istediği ve gireceği internet adreslerine URL ismi yazıp girmek yerine site adıyla giriş yapmayı sağlamaktır.

sık kullanılanlar,sık kullanılanları kopyalama,sık kullanılanlar açılmıyor

Yer işaretleri menünüze eklediğiniz tüm linkler burada tek tıkla listelenir ve kaydedilen URL’ler Bookmark yani sık kullanlanlar menüsüne tek bir link olarak atanır. Bu sayede istenilen adrese tıklanarak anında erişim sağlanır. Yer imleri değişik adlarda kullanılabilmektedir. Bazılarında sık kullanılan olurken bazılarında ise yer işaretleri, favoriler veya Bookmark gibi adlar altında yer almaktadır.

Sizin de bildiğiniz gibi önceleri internet hızının düşük olması ve web sayfalarının şimdiki kadar çok ve gelişmiş olmayıp, ihtiyaçların zamanımızdaki kadar çok olmaması gibi sebeplerle ziyaret ettiğimiz internet sayfaları bir elin parmaklarını geçmezdi. Şimdilerde ise durum çok farklı bir hal aldı. Zira artık gelişen teknoloji ile birlikte ihtiyaçlar da arttı. Bu nedenle çok sayıdaki web sayfalarını ziyaret etmeye başladık. Ancak bir sorun vardı, bu kadar web sayfasını veya URL’ sini aklımızda her an tutamazdık. Bunların arasında çok beğendiğimiz ve devamlı ziyaret ederek faydalandığımız siteler de bulunmaktaydı.

Zamanımızdaki çeşitli meşguliyetlerden ve işlerden kaynaklı olarak boş vakitlerimiz yok denecek kadar azdır. Düşünsenize bir web sayfasına giriyorsunuz ve alış veriş yapmak istiyorsunuz veya bir program indirme sitesi üzerinden program indirmek istiyorsunuz diyelim, eğer ki kolay anlaşılır bir web sitesi değilse kıymetli zamanlarınızı orada heba ediyorsunuz. Hangi konuda olursa olsun herhangi bir işin kolay bir tarafı yoksa ve karışıksa bu insana hem zamandan hem maliyet açısından hem de psikolojik açıdan pek çok zararlar getirmektedir. Bu yüzden işlerin kolay ve anlaşılır olması sağlık ve zaman açısından büyük önem arz etmektedir. Kolaylaştırın güçleştirmeyin sözü meşhurdur.

Bazı insanlar zorluğu ve zorluk çıkarmayı seviyor olabilir ancak insanlara işlerinde kolaylık göstermek lazım. Konumuzla ne ilgisi var derseniz sık kullanılan veya yer imleri dediğimiz bu menüler kullanıcılar için büyük kolaylıktır ve İşleri düzene sokmaktır. Birçok sitede çeşitli araçlar, programlar, ilgilendiğiniz alanlarla ilgili dokümanlar, videolar, resimler ve içerikler mevcuttur. Tüm bunlar bizler için birer kolaylıktır.

Yer imleri (Sık kullanılanlar) ilk olarak 1993′ te kullanıma sunulmuştur. Kaydedilen URL’ler menülerde açılır ve bilgisayarların dizinlerine kaydedilir. Diyelim ki farklı bir browsera geçtiniz veya yanlışlıkla bu menüdeki kayıtlı adresleri sildiniz. Üzülmenize gerek yok bu sık kullanılan sayfaları kayıtlı olan dizinden çıkarabilir veya tarayıcınızın yer imleri aktarma özelliğini kullanarak tekrar kurabilirsiniz. İşaretler dizine genelde “Bookmark” ismiyle kaydedilir. İsterseniz sağ tık ile yeniden adlandır diyerek kendi anlayabileceğiniz bir isimle yeniden adlandırabilirsiniz. Tarayıcılarınızdaki bu yer imlerine masaüstü kısa yolu oluşturup ta ulaşabilirsiniz. Bu kısa yolları yönetmek için Browserlar üzerinde ayrıca yönetilebilen uygulamalar mevcuttur.

Sık kullanılanlar Klasörü Nasıl kullanılır?

Şimdi bu yer imlerine sayfa ekleme işlemi nasıl yapılır ve nasıl kullanılır? Öncelikle Google Chrome üzerinden Tam indir sitesinin hazırlamış olduğu “Sık Kullanılanlar Chrome ayarları nasıl olur” videosunu bir izleyelim. Videoların üzerindeki ayar kısmından çözünürlülüğü arttırarak daha net izleyebilirsiniz.

Birde ikinci bir yöntem olan ve bizzat kullandığım sınırsız sayıdaki siteleri tek bir klasöre ekleyerek ve sürükle bırak yöntemiyle araç çubuğa tutturarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bu klasöre sağ tık ile dilediğiniz ismi verebilirsiniz. İlerleyen günlerde diğer tarayıcılarda yer işaretleri nasıl oluşturulur ve kullanılır bunları paylaşacağız.

site ekle

Yıldız işaretine tıklıyoruz.

yer imlerine site ekleme

Klasör seçiyoruz veya yeni ekleyip isimlendiriyoruz.

sayfayı sık kullanılanlara ekleme

Sonrasında “Yer işaretler > Yer işaretleri çubuğunu göster” diyoruz ve eklediğimiz sayfayı klasörün içine sürüklüyoruz.

Editör Notu
Kullanıcı Puanı (Oyla)
[Total: 1 Average: 5]

Yorum bırak

3 Yorumlar

 • blank admin dedi ki:

  Üst çubuktaki yıldız simgesini tıklayın. Açılan pencerede nereye ekleyeceğinizi seçin veya nereye eklediğine dikkat edin ve onaylayın.

 • blank zeynep dedi ki:

  merhaba bu krom niye bu ekleme işlemini gerçekleştirmiyor zaman zaman?
  ctrl + d yapıp ekleme sayfasını açıyorum ekliyorum bitti diyorum gidiyorum yer imlerinden eklediğim klasörün içine bakıyorum ama kesinlikle eklememiş. bu zamana kadar kimbilir kaç sayfayı ekledim zannedip ekleyememişim. bu neden olmuş olabilir?

 • blank Rosalia Toomer dedi ki:

  Nice blog here! Additionally your web site a lot up fast! What host are you the use of? Can I get your affiliate hyperlink in your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol|