İşletim Sistemi Ücretsiz Program İndir

Ubuntu Masaüstü 17.10.1 Türkçe (Ücretsiz) İndir

Ubuntu, Debian kökenli, kurulum ve kullanım kolaylığı ile vede düzenli sürüm yükseltmeleriyle öne çıkan bir Linux dağıtımı işletim sistemidir. Ubuntu’nun beklenen sürümü 17.10.1 yayında.

Ubuntu kurulumu Ubuntu-tr.net wiki adresinden yardım alarak kurabilirsiniz.  Kurulum süreci ufak farklılıklar içerebilir.
Ubuntu, Canonical Ltd.‘nin (Mark Shuttleworth’e ait) sponsorluğunda geliştirilmektedir. Ubuntu’nun hedefi son kullanıcıların ulaşabileceği kolay, hızlı, ücretsiz, güçlü bir işletim sistemi oluşturmaktır. Ubuntu, Zulu dilinde; “Ben, sen sen olduğun için, benim” demektir, aynı zamanda “başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever” olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşüdür. İnsanlık için Linux (Linux For Human Beings) sloganını kullanan Ubuntu, Debian‘dan farklı olarak her 6 ayda bir yeni sürüm; her sürüm için de 18 ay destek sunmaktadır. Ayrıca 3 yıl Masaüstü ve 5 yıl Sunucu sistem desteği sunan ve belli sürelerde bir çıkarılan Uzun Süreli Destek (Long Term Support, LTS) sürümleri de mevcuttur. 8.04 (Hardy Heron) sürümü, Ubuntu’nun 6.06′dan sonra ikinci LTS sürümüdür.

Ubuntu Tarihçe ve Geliştirme Aşaması

Debian temel alınarak yola çıkılan ilk sistem sürümü 20 Kasım 2004 tarihinde yayımlandı. O zamandan beri her altı ayda bir yeni sürüm yayımlanmaktadır; bu da onu en güncel GNOME (nom diye okunur) arayüzü kullanan dağıtım yapmaktadır. MEPIS, Xandros, Linspire, Progeny ve Libranet gibi diğer Debian tabanlı işletim sistemlerinin aksine Ubuntu, Debian’ın felsefesine sadık kalmış ve özgür bir yazılım olarak yoluna devam etmiştir.

Logosu ilk sürümden beri aynıdır. Elde çizilmiş ve şimdi ubuntu-title adlı bir yazıtipi olan bu logo Andy Fitzsimon tarafından yapılmıştır. Logosundaki işlenen temada insanlar arasındaki eşitliğe ve kardeşliğe dikkat çekmektedir.

Paketlerinin çoğunluğu Debian projesinin kararsız bölümünden derlenir. Tüm resmi türevleri .deb paketleri ve APT tabanlı paket yöneticilerini kullanır.

Ubuntu projesi, paketlerle ilgili bazı konularda Debian ile ortak çalışmaktadır. Yüklenen paketler Debian’ın kararlılık seviyesi için bir deneme ortamı oluşturmaktadır. Öte yandan her ikiside çok sayıda kişi tarafından yeterince beraber çalışmamakla suçlanmaktadır; zira Ubuntu .deb’leri ve Debian .deb’leri birbiriyle uyumlu değildir. Her ne kadar çok sayıda Debian geliştiricisi aynı zamanda Ubuntu’nun gelişimine yardım ediyor olsa da Debian‘ın kurucusu Lan Murdock onun ayrı bir proje olduğunu ve Debian ile yeterince ortak noktaya sahip olmadığını belirtmiştir.

Ubuntu 17 Özellikleri:

Kurulum

Kurulumu oldukça kolay olan Ubuntu; kurulum kolaylığında Windows Vista, SuSE, Mandriva ve Fedora Core gibi kolay kurulum ile ün yapmış işletim sistemlerini arkasında bırakmıştır. Kurulum için CD versiyonunda önce işletim sisteminin canlı cd olarak açılması gerekir, DVD versiyonunda text mod ile kuruluma başlanabilir. Bundan sonra kurulum sadece “install” simgesine tıklayıp birkaç ileri düğmesine basmaktan ibarettir. Kurulum sırasında işletim sistemi üzerinde istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz, ancak değişiklikler yeni kurduğunuz sisteme aktarılmamaktadır.

Kullanım

Kullanışlılık üzerine odaklanılmış bir dağıtım olan Ubuntu’da çok sayıda değişik kullanım özelliği bulunmaktadır.

 • Çok sayıda açık kaynaklı yazılım ile birlikte gelmektedir; OpenOffice.Org, Mozilla Firefox, Pidgin ve Gimp gibi.
 • Yüklü olan diğer işletim sistemlerinden bazı kullanıcı özellikleri içe aktarılabilmektedir; sık kullanılanlar ve duvar kağıdı gibi.
 • Diğer Linux dağıtımlarının aksine, Ubuntu’da su (super user) komutu yerine sudo kullanılır. Ancak bir terminal komutu ile bu durum diğer dağıtımlardaki gibi ayarlanabilir.

Paketler

Debian’ın APT (Advanced Package Tool) paket sistemini kullanan yazılım, kaynak listenizi (sources list) de genişletmeniz halinde 25.000 den fazla paketi internetten indirip kurmaya hazırdır. APT programının görsel arayüzü olan Synaptic paket yöneticisi ile Ubuntu depolarından istediğiniz paketi arayıp kurabilirsiniz. İstediğiniz bir paketi seçtiğiniz zaman onun çalışması için gerekli tüm diğer paketleri/bağımlılıkları kendiliğinden seçilip yüklenecektir.

Buradaki özgür yazılım ibaresi, Ubuntu’nun lisans şartlarını karşılayan yazılımlara verilen addır. Main, Restricted, Universe ve Multiverse ise bu yazılımların indirilebildiği depolardır.

Görsellik

Ubuntu GNOME masaüstü ortamı ile gelmektedir. GNOME‘un temel felsefesi olan sadelik aynen Ubuntu masaüstünde de yer almaktadır. KDE masaüstü yöneticisini tercih eden kullanıcılar Kubuntu‘yu, XFCE‘yi tercih edenler ise Xubuntu‘yu edinebilir veya yüklü Ubuntu’larına Kubuntu-desktop, Xubuntu-desktop paketlerini yükleyerek istedikleri masaüstü ortamını kullanabilirler.

Ubuntu 7.10 sürümünden itibaren Compiz Fusion adlı 3 boyutlu yazılımla birlikte gelmektedir. Bu yazılım, 3 boyutlu masaüstü ve jöle gibi pencereler başta olmak üzere çok sayıda görsel efekt içermektedir.

Ticari Lisanslı Yazılımlar

Ubuntu, bazı ticari kapalı kaynak yazılımları doğrudan bünyesinde barındırmamaktadır. Bunların arasında;

 • Bölge ayarı yapılmış DVD’leri çözebilen(dekoder) yazılımlar. Her ne kadar özgür Libdvdcss kütüphanesi bu işlevi yerine getirebiliyorsa da kimi ülkelerde yasadışı sayıldığı için Ubuntu’yla hazır gelmemektedir. Bu paketin sonradan yüklenmesiyle sorun giderilebilir.
 • WMV ve MP3 gibi bazı ticari ses formatlarının çözücüleri. Sonradan bu kütüphanelerin eklenmesiyle sorun giderilebilir.
 • Çok sayıda ticari tarayıcı eklentisi. Örneğin Adobe Flash, dahili olarak bulunmamakla beraber “flashplugin-nonfree” paketinin multiversedepolarından indirilmesiyle kullanılabilir. Ya da daha basiti, Firefox’la flash kullanılan bir siteye girilip, “Eksik eklentileri yükle” yazısına tıklanabilir.

ubuntu

Sistem Gereksinimleri:

 • İnternet erişimi gerekir.
 • 2 GB sistem belleği gerekir.
 • 2 GHz çift çekirdekli işlemci veya üzeri
 • 25 GB boş disk alanı
 • DVD sürücüsü veya bir USB portu

ubuntu türkçe indir

Ubuntu, Türkçe dahil pekçok dilde destek vermektedir. İndirme sayfası da tekrar güncellenen ubuntu şu an indirilebilir durumda. İşletim sisteminin ana sayfası: https://www.ubuntu.com/

Masaüstü sürümü için Ubuntu indir

DOWNLOAD

Tüm yükleme bağlantıları için: http://releases.ubuntu.com/17.10/

Not: Windows 10 kullanıyorsanız, kurmanızı tavsiye etmiyorum.

2 Yorumlar

 • Aslında Linux veya MAC kullanmayı çok istedim. Bir defa Linux Mint kurdurdum. Çünkü ilk başlayanlar için Linux Mint daha kolaymış. Ama 18 yıl bilgisayar kullanmama rağmen Linux Mint karşısında çok acemi kaldım. Ne yapacağımı şaşırdım. Kime sorsam hatta bilgisayar tamircilerine bile sordum Linux’u hiç bilmediklerini söylediler. Mecburen tekrar Windows’a geçtim.

 • The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as considerably as this one. I mean, I realize it had been my selection to study, but I really believed youd have some thing intriguing to say. All I hear is actually a bunch of whining about some thing which you could repair in the event you werent also active searching for attention.

Yorum Yap