İşletim Sistemi Ücretsiz Program İndir

Ubuntu Masaüstü 20.04 LTS Türkçe (Ücretsiz) İndir

ubuntu indir
Yazar admin

Ubuntu nedir? Debian kökenli, kurulum ve kullanım kolaylığı ile vede düzenli sürüm yükseltmeleriyle öne çıkan bir Linux dağıtımı işletim sistemidir. Ubuntu’ nun beklenen sürümü 20.04 LTS yayında.

Yazılımın en son LTS sürümünü indirerek, 2025 yılı Nisan ayına kadar tam beş yıl boyunca ücretsiz bakım ve güvenlik güncellemelerini alırsınız.

Ubuntu, Canonical Ltd.‘ nin (Mark Shuttleworth’ e ait) sponsorluğunda geliştirilmektedir. Ubuntu’ nun hedefi son kullanıcıların ulaşabileceği kolay, hızlı, ücretsiz, güçlü bir işletim sistemi olmaktır. Ubuntu, Zulu dilinde; “Ben, sen sen olduğun için, benim” demektir. Aynı zamanda “başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever” olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşüdür. İnsanlık için Linux (Linux For Human Beings) sloganını kullanır.

Ubuntu Tarihçe ve Geliştirme Aşaması

Debian alt yapısı temel alınarak yola çıkılan ilk sistem sürümü, 20 Kasım 2004 tarihinde yayımlandı. O zamandan beri her altı ayda bir yeni sürüm yayımlanmaktadır; bu da onu en güncel GNOME (nom diye okunur) arayüzü kullanan dağıtım sistemi yapmaktadır. MEPIS, Xandros, Linspire, Progeny ve Libranet gibi diğer Debian tabanlı işletim sistemlerinin aksine Ubuntu, Debian’ ın felsefesine sadık kalmış ve özgür bir yazılım olarak yoluna devam etmiştir. Şu sıralar Pardus‘ te bu yolda ilerliyor.

Logosu ilk sürümünden buyana hep aynı kalmış hiç değişmemiştir. Elde çizilmiş ve şimdi “ubuntu-title” adlı bir yazıtipi olan bu logo Andy Fitzsimon tarafından yapılmıştır. Logosundaki işlenen temada insanlar arasındaki eşitliğe ve kardeşliğe dikkat çekmektedir.

Ubuntu 20.04 LTS Özellikleri:

*Kurulumu; Kurulumu oldukça kolay olan Ubuntu; kurulum kolaylığında Windows Vista, SuSE, Mandriva ve Fedora Core gibi kolay kurulum ile ün yapmış işletim sistemlerini arkasında bırakmıştır. Kurulum için CD versiyonunda önce işletim sisteminin canlı cd olarak açılması gerekir, DVD versiyonunda text mod ile kuruluma başlanabilir.

*Kullanımı; Kullanışlılık üzerine odaklanılmış bir dağıtım olan Ubuntu’da çok sayıda değişik kullanım özelliği bulunmaktadır.

*Paketleri; Debian’ın APT (Advanced Package Tool) paket sistemini kullanan yazılım, kaynak listenizi (sources list) de genişletmeniz halinde 25.000 den fazla paketi internetten indirip kurmaya hazırdır.

*Görselliği; Ubuntu GNOME masaüstü ortamı ile gelmektedir. GNOME‘un temel felsefesi olan sadelik aynen Ubuntu masaüstünde de yer almaktadır. KDE masaüstü yöneticisini tercih eden kullanıcılar Kubuntu‘yu, XFCE‘yi tercih edenler ise Xubuntu‘yu edinebilir veya yüklü Ubuntu’larına Kubuntu-desktop, Xubuntu-desktop paketlerini yükleyerek istedikleri masaüstü ortamını kullanabilirler.

Ubuntu 7.10 sürümünden itibaren Compiz Fusion adlı 3 boyutlu yazılımla birlikte gelmektedir. Bu yazılım, 3 boyutlu masaüstü ve jöle gibi pencereler başta olmak üzere çok sayıda görsel efekt içermektedir.

Yenilikler ve sürüm notları

Ubuntu kurulumunu Ubuntu-tr.net wiki adresinden yardım alarak kurabilirsiniz. 
Kurulum süreci ufak farklılıklar içerebilir.

Sistem Gereksinimleri

4 GB sistem belleği gerekir.

2 GHz çift çekirdekli işlemci veya üzeri

25 GB boş disk alanı

DVD sürücüsü veya bir USB portu

ubuntu-turkçe-indir

Ubuntu, Türkçe dahil pekçok dilde destek vermektedir. İndirme sayfası da tekrar güncellenen ubuntu şu an indirilebilir durumda.

Masaüstü sürümü için Ubuntu indir

DOWNLOAD

Not: Windows 10 kullanıyorsanız, kurmanızı tavsiye etmiyorum.

Editör Notu
Kullanıcı Puanı (Oyla)
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırak

2 Yorumlar

  • blank Yunus İ dedi ki:

    Aslında Linux veya MAC kullanmayı çok istedim. Bir defa Linux Mint kurdurdum. Çünkü ilk başlayanlar için Linux Mint daha kolaymış. Ama 18 yıl bilgisayar kullanmama rağmen Linux Mint karşısında çok acemi kaldım. Ne yapacağımı şaşırdım. Kime sorsam hatta bilgisayar tamircilerine bile sordum Linux’u hiç bilmediklerini söylediler. Mecburen tekrar Windows’a geçtim.

  • blank personalized calendars dedi ki:

    The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as considerably as this one. I mean, I realize it had been my selection to study, but I really believed youd have some thing intriguing to say. All I hear is actually a bunch of whining about some thing which you could repair in the event you werent also active searching for attention.